"Iglica" na Facebooku

III Zawody Strzeleckie "O szablę Józefa Turczynowicza"
z Okazji 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
pod patronatem Prezydenta Miasta Bełchatowa
oraz Starosty Powiatu Bełchatowskiego

Dokładnie w 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Bełchatowie odbyły się po raz trzeci na strzelnicy pneumatycznej "Sokolik" zawody "O szablę Józefa Turczynowicza".
Zawody patronatem objęła Prezydent Bełchatowa p. Mariola Czechowska i Starosta Powiatu Bełchatowskiego p. Waldemar Wyczachowski.
Zaszczycił nas też swoim przyjazdem prezes Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego p. Antoni Kamiński, który jest też Przewodniczącym Kolegium Sędziów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Więc jako najwyższy z obecnych na zawodach rangą sędzia (posiada klasę międzynarodową) poprowadził półfinały i finał zawodów.
Patron naszych zawodów Józef Turczynowicz był działaczem powstańczym, brał udział bezpośrednio w walkach z zaborcą, kilka lat spędził na zesłaniu w Omsku by dożyć kresu swych dni w podbełchatowskim Dobiecinie.
W czasie pierwszych zawodów w 2015 roku jego bogatą biografię przedstawił wszystkim zebranym p.Łukasz Politański, który zarazem był pomysłodawcą tych zawodów.
W dzisiejszych zawodach wzięło udział 48. zawodniczek i zawodników startujących w dwóch konkurencjach, karabin i pistolet pneumatyczny. Przed wręczeniem dyplomów i medali p. Antoni Kamiński wręczył złote Odznaki Strzeleckie dwójce członków "Iglicy", Adzie Stoltman i Krzysztofowi Szewczykowi.

Ta część zawodów była jedynie eliminacją do półfinałów, rozgrywało ją w bezpośrednim pojedynku po sześciu najlepszych zawodników w pistolecie i w karabinie.
Były one niezwykle emocjonujące, gdyż każdy ze strzałów decydował o wejściu do finału. Ostatecznie do finału zawodów zakwalifikowali się (wg kolejności zajętych miejsc w półfinałach):
w pistolecie:
1. Stoltman Adrianna
2. Rozmarynowski Szymon
3. Szewczyk Krzysztof
w karabinie:
1. Cisowski Roman
2. Kochelski Emil
3. Kluf Daniel

Nagrodę główną zawodów "Szablę Józefa Turczynowicza wywalczył Emil Kochelski ze Szczercowa. Z tego miejsca serdecznie mu gratulujemy. Emil na co dzień jest zawodnikiem Salwy Szczerców.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy pani Prezydent i panu Staroście za objęcie patronatem tych zawodów, wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział w nich, a zwycięzcom gratulujemy.
Zawodom towarzyszyła niewielka wystawa broni z okresu Powstania Styczniowego.
Do zobaczenia za rok.

Komunikat z zawodów: kliknij tutaj